TEMMUZ 2024

FreeCell Solitaire Oyna ve Bu Ücretsiz Kart Oyunu ile Rahatla

FreeCell Solitaire oynayın ve tüm stresten uzaklaşın.

2023'te FreeCell Kart Oyunlarına Giriş

Yazan: Elizabeth Miller | Son güncellenen: 08 August 2023 | Gerçek kontrolü: Robert Moore

GÜVENDIĞIMIZ UZMAN GÜVENDIĞIMIZ UZMAN
Elizabeth, otuz yıllık oyun ve titiz çalışma deneyiminin ardından Solitaire konusunda başarılı ve son derece saygın bir uzman olarak konumunu koruyor; meraklılar ve acemiler tarafından güvence altındadır. Hakkında Elizabeth Miller

FreeCell Solitaire size diğer Solitaire oyunlarının çoğundan daha fazla özgürlük ve olanak sağlar. Sadece tüm kartları kapalı olarak görmekle kalmaz, aynı zamanda hamle yapmanıza yardımcı olması için dört serbest hücreye 4 karta kadar kolayca taşıyabilirsiniz. Bu rehber, bu kart oyununun nasıl oynandığını anlamanıza yardımcı olacak ve her oyunu kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Solitairea.com'da ücretsiz FreeCell Solitaire ve onun birçok heyecan verici varyasyonunu oynayarak oyunu deneyimleyebilirsiniz:

 • Çift FreeCell

 • Üç Katlı FreeCell

 • Dört Katlı FreeCell

 • Sekiz Kapalı

 • Fırıncının Oyunu

İndirmeniz veya kaydolmanız gerekmez ve ipuçları, geri alma ve hamleleri yineleme gibi yararlı özelliklerden yararlanabilirsiniz. Kartların tasarımını özelleştirin, kazanma oranınızı takip edin ve hatta web sitemizde oynarken arka plan rengini değiştirin. En sürükleyici deneyim için tam ekran modunda oynamayı deneyin.

Eksiksiz FreeCell Solitaire Rehberi

Klasik FreeCell Solitaire standart 52 kartlık bir deste ile oynanır ve Baker's Game'in bir modifikasyonudur. Kritik fark, FreeCell'de oyun kartlarının renkleri değiştirerek oluşturulmasıdır. Bu durum, Baker's Solitaire oyununda kartların renklerine göre oluşturulmasına zıttır.

Birkaç nadir istisna dışında neredeyse tüm FreeCell oyunları kazanılabilir. FreeCell'deki kart sıraları As'tan Kral'a kadar değişir ve hem takımlar hem de sıralar önemli oyun rolleri oynar. Bu harika kart oyununu oynamaya nasıl başlayabileceğinizi ve kurulumu anlamaya çalışalım.

Kurulum ve Başlarken

FreeCell Solitaire oyunu nasıl kurulur

FreeCell Solitaire oyunu nasıl kurulur

FreeCell oyunu, ilk dördünde yedişer ve son dördünde altışar kart bulunan sekiz kart sütunu ile başlar. Tabloyu oluşturan tüm kartlar kapalı olarak dağıtılır. Bir oyuncu olarak oyun amacınız, kartları her bir takımın As'tan Papaz'a doğru sıralandığı ana hücrelere veya temellere taşımaktır.

Gerektiğinde serbest hücreleri bir tablo sütunundaki son kart için geçici tutucular olarak kullanın.

FreeCell Solitaire'de üç tür yığın vardır:

 1. Serbest Hücreler: Bu dört yığın, istediğiniz herhangi bir kartı yerleştirebileceğiniz geçici yer tutuculardır.

 2. Temeller: Bu dört yığın, As'tan Papaz'a kadar her bir rengi oluşturduğunuz yerdir.

 3. Tablo: Sekiz yığından oluşan bu alan, oyunun başladığı ana oyun alanıdır.

Gördüğünüz gibi FreeCell Solitaire oyunu, Klondike gibi diğer klasik kart oyunlarında gördüğünüze çok benziyor.

FreeCell Solitaire Nasıl Oynanır?

FreeCell Solitaire nasıl oynanır?

FreeCell Solitaire nasıl oynanır?

Şans ve stratejiyi birleştiren FreeCell Solitaire oyunları, mevcut kartları kullanmanız ve çeşitli hamleler planlamanız için sizi zorlar. Solda dört serbest hücre (çoğu zaman) ve sağda dört ana hücre (çoğu zaman) ile amaç, tüm kartları ana hücrelere taşımaktır.

Kartları temele, serbest hücrelere veya diğer tablo sütunlarına taşırken belirli kurallara (aşağıda açıklanmıştır) bağlı kalarak tablonun altındaki herhangi bir açık kartı taşıyabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde (1,2) Asların aynı takım temel yığınını başlattığını ve başlangıçta oraya taşınabilecek tek kart olduğunu görebilirsiniz. As'tan Papaz'a doğru sıralanan ve renkleri değişen kartlar da görselleştirildiği gibi hareket ettirilebilir (3). Basit bir ifadeyle, bir sonraki en düşük kartsa ve zıt renkteyse bir kartı diğerinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Örneğin, Kupa 3 kolayca Maça 4'ün üzerine yerleştirilebilir.

Açıklanan Temel Kurallar

Temel kuralları iş başında gösteren oynanış görüntüsü

Temel kuralları iş başında gösteren oynanış görüntüsü

Oynamadan önce bilmeniz gereken temel FreeCell kuralları aşağıdadır:

 1. Aynı renk yığınını oluştururken Karo İkisi, Karo Asının üzerine taşınır. Basitçe söylemek gerekirse, aynı renkteki kartları temel yığınlarında artan sırada istiflemeye başlayabilirsiniz.
 2. Azalan sırayı takip etmeleri ve alternatif renklerde olmaları halinde birden fazla kartın taşınmasına izin verilir.
 3. Serbest hücreleri kullanmak, tabloda hareket ettirebileceğiniz kart sayısına bir sınır koyar. Limit her zaman boş serbest hücre sayısı artı bire eşittir. Yani 4 boş boş hücreniz varsa, 5 kartı hareket ettirebilirsiniz. Eğer sadece 1 boş hücreniz varsa, 2 kart taşıyabilirsiniz.
 4. Herhangi bir kart veya kart dizisi boş bir tabloya taşınabilir ve taşıyabileceğiniz kart sayısı hesaplanırken boş bir hücre olarak sayılır.

Sık Kazanmak için 7 FreeCell Solitaire Strateji İpucu

FreeCell kural setine dayalı çoğu solitaire oyununda kazanma şansınızı artırmak için bu yedi uzman oyuncu ipucu ve püf noktasını izleyin:

 1. Bir hamle yapmadan ve stratejinizi geliştirmeden önce tablo düzenini dikkatlice inceleyin.
 2. Asları, ikilileri ve benzerlerini ortaya çıkarmaya öncelik verin, çünkü bu oyun kartları temele ilk olarak yerleştirilmelidir.
 3. Boş bir hücreye kart yerleştirirken dikkatli olun, çünkü bu hareket kabiliyetinizi kısıtlar. Tüm boş hücreleri doldurmanın sizi bir seferde sadece 2 kart hareket ettirmekle sınırlayacağını unutmayın.
 4. Oyununuzu sütunları boşaltmaya odaklayın, çünkü bunlar boş hücrelerden daha değerlidir. Boş bir sütuna bir dizi kart yerleştirebilirsiniz, bu da onu çok daha kullanışlı hale getirir.
 5. Boş bir sütunu doldururken papazlar en iyi seçimdir. Papaz üzerine uzun bir dizi inşa edebilirsiniz ve temele eklenmesi gereken son karttır.
 6. Bir Ası ya da ikiliyi temele taşımak asla hata değildir.
 7. Tabloda mümkün olduğunca sıralı diziler oluşturun. Maksimum fayda için bir sekans oluşturmak için sadece iki renk kullanmak en iyisidir.

Gelişmiş Hareketler ve Tuzaklı Aslar

Aşağıdaki örnekte, daha gelişmiş hamlelerin nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu uzman hamleler boyunca yolumuzu planlarken neler olduğunu açıklayalım:

Bu kart oyunu için gelişmiş hamleler ve strateji

Bu kart oyunu için gelişmiş hamleler ve strateji

 1. İlk olarak Karo Kızını boş bir hücreye taşıyarak Sinek Yedilisini serbest bırakıyoruz.
 2. Bir sonraki adım, uzun bir sıra oluşturmak ve Papazı serbest bırakmak için Sinek Üçlüyü Karo Dörtlünün üzerine yerleştirmektir.
 3. Üçüncü adımda Maça Kızı Karo Papazının üzerine yerleştirilir.
 4. Son olarak, dört karttan oluşan sıra Sinek Yedilisinin üzerine yerleştirilir.

Bu hamleler, oyunda ileriyi düşünmenin önemini vurgulamaktadır, özellikle de serbest hücrelerin kullanımı, takılıp kalmamanız için dikkatlice düşünülmelidir.

FreeCell - Sıkışan Ası Serbest Bırakın

Aşağıdaki resimde, kapana kısılmış/gömülü bir As'ı serbest bırakmak için gelişmiş bir strateji göreceksiniz.

FreeCell kapana kısılmış bir Ası serbest bırakmak için gelişmiş hamleler!

FreeCell kapana kısılmış bir Ası serbest bırakmak için gelişmiş hamleler!

 1. Amacımız As'ı serbest bırakmak olduğundan, yeşil renkteki kartları Karo Sekizlisi'nin üzerine yerleştiriyoruz.
 2. Kupa Valesi doğal olarak Maça Kızı'nın üzerine yerleştirilir.
 3. Son olarak, serbest kalan Maça Ası temele taşınır.

Yukarıda gösterildiği gibi, ilerleme kaydedebilmek için As kartlarını serbest bırakmaya odaklanabilirsiniz. Aslarınızı hapsederseniz, oyunu kazanmanız imkansız hale gelecektir.

FreeCell Oyununun Tarihçesi ve Amacı

Illinois Üniversitesi'nde çalışan Paul Alfille, 1978 yılında FreeCell oyununu icat etti ve ilk bilgisayarlı versiyonunu yarattı. Zaman içinde, günümüzde en popüler olanı Klasik versiyon olmak üzere çeşitli varyasyonlar ortaya çıktı. Yani FreeCell, Solitaire'in nispeten yeni bir çeşididir. Ancak, yüksek kazanma oranı ve daha basit oynanışı nedeniyle en popüler kart oyunlarından biri haline gelmiştir.

FreeCell Solitaire oyuncularının nihai hedefi, her biri As'tan Papaz'a doğru sıralanan temellerdeki dört takımın hepsini oluşturmaktır. Oyunu kazanmak kolay değildir, özellikle de hala oynamayı öğrenen biri olarak. Hata yapmaktan korkmayın ve geri alma düğmesini istediğiniz sıklıkta kullanın. Farklı fikirler deneyin ve ne olacağını görün.

Ne kadar çok deneme yaparsanız, kalıpları tanımaya alışmak ve doğru hamleleri doğal olarak yapmaya başlamak o kadar kolay olacaktır. Açıkçası, Solitairea.com'da size faydalı ipuçları vermeye ve şüphelerinizi gidermeye her zaman hazırız.

Oyun nasıl kazanılır? As

Oyun nasıl kazanılır? As'tan Papaz'a kadar sıralanmış aynı kartlardan oluşan 4 desteyi tamamlayın.

İÇINDEKILER LISTESINE DÖN

Sıkça Sorulan FreeCell Solitaire Soruları

İşte FreeCell kart oyunu hakkında okuyucularımızdan ve oyuncularımızdan gelen en çok sorulan sorular:

FreeCell'e benzeyen başka hangi kart oyunları var?

Spider Solitaire Online ve Classic Solitaire (Klondike) kendinize karşı oynayabileceğiniz en beğenilen kart oyunlarıdır. Tıpkı FreeCell Solitaire gibi sabır oyunları olarak kategorize edilirler.

FreeCell Solitaire oyun türünün başka popüler versiyonları var mı?

Evet, FreeCell Solitaire'in farklı sayıda serbest hücre, sütun ve deste içeren farklı versiyonları vardır. Bazı varyantlar iki deste kart kullanırken, diğerleri zorluğu artırmak için sütun veya serbest hücre sayısını değiştirir. Baker's oyunu da oynamanız için bir seçenektir.

FreeCell oyunlarının çoğu kazanılabilir mi, yoksa bu bir efsane mi?

Bu bir efsane değildir çünkü çevrimiçi oynadığınız hemen hemen her FreeCell oyunu, yalnızca birkaç istisna dışında kazanılabilir. Yine de strateji ve kazanmaya odaklanmak gerekecektir çünkü tek bir hata bile kaybetmenize neden olabilir.

FreeCell Solitaire oynamak zaman kaybı mı yoksa gizli faydaları var mı?

FreeCell Solitaire eğlenceli ve beyin eğitici yönleriyle denemeye değer. Düzenli bir oyuncu olarak eleştirel düşünme, stratejik düşünme ve problem çözme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Hatta araştırmacılar FreeCell oynamanın, bilişsel performans değerlendirme algoritmalarıyla eşleştirildiğinde hafıza sorunları olan bireyler ile bilişsel olarak sağlıklı yaşlılar arasında ayrım yapabildiğini bulmuşlardır.

FreeCell Solitaire Oyunlarının kökeni nedir?

Paul Alfille FreeCell'i 1978 yılında Illinois Üniversitesi'ndeyken tanıttı. Windows bilgisayarlara önceden yüklenmiş olarak geldiğinde 1991 yılında popülerlik kazandı. 1,75 x 10^64 olası oyun vardır, bu da tüm fırsatları öğrenmeyi imkansız hale getirir.

FreeCell Solitaire oynamak beyninizi nasıl etkiler?

FreeCell, problem çözme, eleştirel düşünme ve stratejik düşünme becerilerini desteklediği için beyin için faydalıdır. Ayrıca, Oregon Yaşlanma ve Teknoloji Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, FreeCell oynamanın hafıza sorunları olan bireylerin belirlenmesine yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Bir oyuncu FreeCell Solitaire oyununu kaç hamlede kazanabilir?

Bir FreeCell oyununu yenmek için gereken minimum hamle sayısı dağıtılan kartlara bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, binlerce oyunun analizine dayanarak, bazı durumlarda en az 48 hamle ile kazanmak mümkündür. Artık FreeCell Solitaire'i anladığınıza göre, bu klasik oyunun ve birçok varyasyonunun tadını çıkarmak için Solitairea.com'da oynayın. Mücadelenin heyecanını yaşayın ve harika vakit geçirirken bilişsel faydalardan yararlanın.